bol-brzucha

Złe odżywianie i problemy z zaparciem

Zaparcia są najczęściej diagnozowanym schorzeniem u ludzi w każdym wieku. Przyczyn ich powstawania jest wiele, ale ta udokumentowana przez lekarzy związana jest z „upośledzeniem” przewodu pokarmowego. Podchodząc do tematu bardziej naukowo zaparcia dzielą się na:
– anatomiczne, gdzie dochodzi do zmniejszenia napięcia ścian jelit i zahamowania perystaltyki,
– spastyczne, czyli te, w których mięśnie okrężne jelit nadmiernie się kurczą.
„Krótko mówiąc”, problem zaparć stał się bardzo powszechny i niestety często bagatelizowany. Czego skutkiem są późniejsze, poważne problemy zdrowotne.

Przyczyny zaparć.

Przyczyny zaparć są wielorakie, lecz głównym czynnikiem ich powstawania są zaburzenia funkcji jelit. Jednakże istnieje wiele innych przyczyn, które przyczyniają się do tego stanu, w tym:
– zmiana stylu życia, tj. zmiany nawyków żywieniowych,
– efekty uboczne niektórych leków,
– dieta uboga w błonnik,
– zaburzenia metaboliczne i neurologiczne,
– brak aktywności fizycznej,
– stres,
– niedoczynność tarczycy.
W niektórych przypadkach rak jelita drażliwego może być również przyczyną zaparć.

Objawy zaparć.

Objawy zaparć mogą być zróżnicowane. Począwszy od bólu brzucha, mdłości, wzdęć, po uczucie pełności w jamie brzusznej, trudności w oddawaniu stolca, a nawet krwawienia. Jeśli więc zauważymy występowanie któregokolwiek z tych symptomów, chociażby przy codziennym oddawaniu stolca powinien być to dla nas sygnał do podjęcia właściwych działań profilaktyczno – leczniczych.
Zaparcia nawykowe.
Zaparcia nawykowe to problem zdrowotny przypisywany na ogół dzieciom. Mówimy o nich wówczas, gdy dziecko świadomie wstrzymuje wypróżnienie, pomimo, że kał zalega w bańce jego odbytnicy i bez problemu mogłoby dojść do wydalenia stolca. Opóźnianie momentu kolejnego wypróżnienia prowadzi do wielu komplikacji i odchyleń w procesie trawienia. Ponadto prowadzi do trwałego rozdęcia odbytnicy i podrażnienia ścian jelit.

Share This Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zero WordPress Theme by WPExplorer Powered by WordPress